حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

پنج شنبه, ۲۸ تیر , ۱۴۰۳ 12 محرم 1446 Thursday, 18 July , 2024 ساعت ×
مروری بر مواضع سیاسی و فقهی آیت الله علوی گرگانی (ره)
18 مارس 2022 - 22:40
شناسه : 3679
بازدید 460
23

مرحوم آیت الله علوی گرگانی(ره) همواره از استوارترین فقهای معاصر بر اصول انقلاب اسلامی و یاور بی ادعا و متواضع امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب در برهه های حسّاس کشور بود به نحوی که او را می توان به حق، مرجعی دانست که در تمام مراحل پیروزی انقلاب و بعد از آن، پایدار و محکم […]

ارسال توسط : نویسنده : ربانی، اعظم منبع : خبرگزاری فارس ,
پ
پ

مرحوم آیت الله علوی گرگانی(ره) همواره از استوارترین فقهای معاصر بر اصول انقلاب اسلامی و یاور بی ادعا و متواضع امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب در برهه های حسّاس کشور بود به نحوی که او را می توان به حق، مرجعی دانست که در تمام مراحل پیروزی انقلاب و بعد از آن، پایدار و محکم پای اصل انقلاب، ولایت فقیه و مبارزه با استکبار و دشمنان ایستاد و جزء پیشتازانِ مراجعِ تقلید در این عرصه بود.

مرحوم آیت الله العظمی علوی گرگانی (ره) را باید یکی از انقلابی ترین فقیهان معاصر دانست. او که در دوران جوانی به مدت هشت سال (۱۳۳۵ – ۱۳۴۳) شاگردی امام خمینی را نموده و پیش از انقلاب همواره در راهپیمایی های طلاب و فضلای حوزه علمیه قم شرکت فعال داشت، پس از پیروزی انقلاب هم از سوی حضرت امام (ره) به عضویت «دادگاه عالی قم» درآمد. وی همچنین برای شرکت در جبهه های نبرد حق و دفاع مقدس، چند بار جلسه درس را تعطیل نمود و خود به همراه شاگردانش راهی جبهه های نبرد شد. این فقیه مجاهد علاوه بر حضور خود در جبهه ها نقش مهمی در ترغیب رزمندگان گرگان و سمنان به حضور در دفاع مقدس داشت.

نگاهی به مواضع مرحوم آیت الله العظمی علوی گرگانی(ره) نشان می دهد که وی همواره از استوارترین فقهای معاصر بر اصول انقلاب اسلامی و یاور بی ادعا و متواضع امام خمینی(ره) و رهبر انقلاب در برهه های حسّاس کشور بوده است. به نحوی که او را می توان به حق، مرجعی دانست که در تمام مراحل پیروزی انقلاب و بعد از آن، پایدار و محکم پای اصل انقلاب، ولایت فقیه و مبارزه با استکبار و دشمنان ایستاد و جزء پیشتازانِ مراجعِ تقلید در این عرصه بود.

بازخوانی مواضع آن عالم شجاع که در مقاطع حساس و سختی چون فتنه ۸۸ با بصیرت تمام به میدان آمد و به افشای ماهیت فتنه گران پرداخت، ضمیر روشن آن عالم انقلابی را برای همگان، بیشتر عیان می سازد.

 مرحوم آیت الله العظمی علوی گرگانی(ره) در ۱۲ مهر ۱۳۸۸ در دیدار با اعضای شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی با اشاره به نقش رهبری در جامعه گفت: ملّت باید متحد باشد و کارها باید زیر نظر رهبری به پیش رود، اگر بخواهد هر کس حرف خودش را بزند درست نیست.

وی در همان دیدار گفت: دوستان را نصیحت کنید تا اتحاد کلمه را حفظ کنند. سعی کنید اخلاص در عمل داشته باشید و معین ولایت باشید؛ زیرا امام فرمودند: اگر پشتیبان ولایت فقیه باشید به این مملکت آسیب نمی رسد. این کلمه حقی است و باید آن را پاس داشت.

وی در توصیه های دیگری گفت: «کسانی که از ولایت فاصله گرفتند، نصیحت کنید که برگردند» و«حفظ نظام و رهبری خدمتی الهی است»

این استاد درس خارج حوزه علمیه قم همچنین در ۲۲ مهر ۱۳۸۸ در دیدار جمعی از فرماندهان و کارکنان نیروی انتظامی گفت: حفظ نظام، رهبری و بزرگان کشور و برقراری امنیت جامعه و اطاعت از مسئولین اگر رنگ خدایی بگیرد، خدمتی الهی است و اجر الهی دارد.

وی در همان دیدار در واکنش به تحرکات فتنه گران گفت: کسانی که سنگ اندازی کردند، نسبت به مقام ولایت فقیه غافل بودند.

آیت الله العظمی علوی گرگانی(ره) ۲۵ مهر ۱۳۸۸ در دیدار اعضای ستاد برگزاری جشنواره دهه کرامت در سخنانی، ولایت فقیه را شعبه ای از ولایت ائمه اطهار (ع) دانسته و اظهار داشت: برای آشنایی مردم و تبعیت از ولایت فقیه و مرجعیت دینی، باید جایگاه ولایت ائمه اطهار (ع) به آنها شناسانده شود.

وی افزود: وظیفه ما در این برهه از زمان آن است که جلوی فتنه ها را گرفته و نگذاریم نعمت ولایت که در رأس آن، ولی فقیه و مراجع تقلید هستند از ما گرفته شود.

مرحوم آیت الله العظمی علوی گرگانی(ره) در محکومیت اقدامات ننگین فتنه گران در روز عاشورای ۱۳۸۸ و هتک حرمت مقدسات، بیانیه ای صادر کرد و نوشت: روز عاشورا که دل های شیعیان جهان مالامال غم و اندوه و عزا برای حضرت سیدالشهدا و اصحاب باوفایش بود، عده ای این روز عزیز را که به نصّ ادلّه ما روز اعظم مصائب است، مورد هتک حرمت قرار دادند و به مقدسات اسلامی و ساحت مقدس حضرت امام حسین(ع) و ولایت و نظام اسلامی اهانت کردند و قلب مقدس امام زمان (عج) و همه دوستداران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) را جریحه دار کردند.

وی همچنین در ۶ بهمن ۱۳۸۸ در دیدار با تعدادی از کادر نیروی هوایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با تاکید بر اهمیت پیروی از ولایت فقیه گفت: ولایت فقیه برای کنترل انسان ها در مسیر حق و حقیقت است.

این مرجع انقلابی ۱۲ بهمن ۱۳۸۸ ضمن خطرناک توصیف کردن تحرکات آن روزهای فتنه گران، اظهار داشت: این حرکات به گونه ای بود که اگر در مقابل آن سستی نشان می دادیم اصل نظام به خطر می افتاد.

آیت الله العظمی علوی گرگانی(ره) در جای دیگری در توصیف فتنه گفت: فتنه ۸۸ یک حرکت ضد نظام و دین بود و نشان داد که نظام، دشمنان زیادی دارد، با حماسه مردم در روز ۹ دی، دشمن به این نتیجه رسید که مردم پیرو خط رهبری و ولایت هستند و در همه حال در صحنه حضور پیدا می کنند.

مرحوم آیت الله العظمی علوی گرگانی(ره) در پاسخ به چند استفتاء که در پایگاه اطلاع رسانی دفتر معظم له منتشر شد، درباره ولایت فقیه نوشت: ولایت فقیه به معنی سرپرستی مجتهد جامع الشرایط در امور اجتماعی و فردی جامعه در زمان غیبت امام زمان (ع) است و ولی فقیه در تمام اموری که نیاز به نظارت و سرپرستی است ولایت دارد.

وی در پاسخ به چند سوال که: اطاعت از ولی فقیه چه حکمی دارد؟ آیا وجوب شرعی دارد یا عقلی؟ کسی که از ولی فقیه اطاعت نکند اما علیه حکومت اسلامی هم اقدامی نکند، آیا مستوجب عذاب الهی خواهد بود؟ با توجه به معصوم نبودن ولی فقیه در صورتی که از وی اشتباهی سر بزند آیا انسان می تواند براساس تکلیف و استنباط خویش عمل کند؟ نوشت: «اطاعت از ولی فقیه جامع الشرایط وجوب شرعی دارد و اصل عدم اطاعت از ولی فقیه جایز نیست و عقوبت دارد و لازم به ذکر است که اگر فردی به عنوان ولی فقیه جامع الشرایط مورد تائید امام زمان (عج) واقع شود یاری خواهد شد و احتمال اشتباهات در او کاهش خواهد یافت.»

این مرجع فقید همچنین در پاسخ به سوال: ولایت امر یا فتوای او در صورت مخالفت با رأی مرجع تقلید کدام رجحان دارد؟ نوشت: «در صورتی که فتوای مجتهد با فتوای ولایت فقیه متفاوت باشد، مقلّد هر کدام باید به فتوای مجتهد خود عمل نماید ولی اگر حکم حکومتی ولی فقیه با حکم مجتهد شخص متفاوت باشد، حکم ولی فقیه مقدم است.»

در همین زمینه مرحوم آیت الله العظمی علوی گرگانی(ره) به استفتائی که در خصوص اعلام آغاز ماه مبارک رمضان و عید فطر بود و سوال شده بود که آیا این اعلام از شئونات ولی فقیه است یا مراجع، نوشت: در حالت اولیه این موضوع بر عهده خود مکلف است مگر حاکم شرع حکم به اول ماه کند که در این صورت عمل به حکم آن واجب است.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.