حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

جمعه, ۱ تیر , ۱۴۰۳ 15 ذو الحجة 1445 Friday, 21 June , 2024 ساعت ×
قابل توجه نخبگان و مسئولین/ دو کلید واژه مهم و پرتکرار که رهبر معظم انقلاب به بیان آنها اصرار دارند
30 ژانویه 2022 - 8:59
شناسه : 3305
بازدید 300
11

مراجعه به بیانات و سخنرانی های رهبر معظم انقلاب نشان می دهد که ایشان همیشه با در نظر گرفتن مناسبت ها یا با توجه به جمعی که برای آنها سخنرانی می کنند، توصیه ها و نکاتی را مطرح می کنند؛ اما در این میان، گاهی اوقات شاهد بیان موضوعاتی از سوی معظم له هستیم که […]

ارسال توسط : نویسنده : رضا صفری منبع : پایگاه تحلیلی خبری هم اندیشی
پ
پ

مراجعه به بیانات و سخنرانی های رهبر معظم انقلاب نشان می دهد که ایشان همیشه با در نظر گرفتن مناسبت ها یا با توجه به جمعی که برای آنها سخنرانی می کنند، توصیه ها و نکاتی را مطرح می کنند؛ اما در این میان، گاهی اوقات شاهد بیان موضوعاتی از سوی معظم له هستیم که اختصاص به یک مناسبت یا جمع مشخصی ندارد؛ بلکه به بهانه های مختلف و مناسبت های گوناگون، گریزی به آن موضوعات می زنند. در حقیقت، بیان این نوع موضوعات به این دلیل است که آن موضوع، اهمیت بسیار زیادی دارد و به نوعی برای وضعیت حال یا آینده کشور بسیار مهم است.

یکی از این موضوعات مهم که بسیار در بیانات چند سال اخیر ایشان برجسته است، موضوع فتنه ۸۸ است. معظم له در همان سال ۸۸ با درایت و تیزبینی، بارها به میدان آمدند و در دیدارهای متعدد با مردم و مسئولین، هم به نوعی صحنه رامدیریت می کردند و هم با تحلیل ها و روشنگری های خود، موجب می شدند تا مردم در آن فتنه دچار سردرگمی نشوند. نتیجه آن روشنگری ها و مدیریت ها نیز در ۹ دی همان سال تبلور پیدا کرد.

اما نکته مهم اینجاست که ایشان بعد از سال ۸۸ نیز دست از این اتفاق برنداشته اند و در سال های گذشته و در دیدارهای مختلف، بارها به آن فتنه اشاره کرده اند. بعید هم نیست که در آینده، باز هم به آن اشاره کنند.

با وجود اینکه هم در دیماه سال ۹۶ و هم در آبان ماه سال ۹۸، کشور درگیر فتنه داخلی و خارجی بود و در هر دو فتنه نیز کشته هایی داشتیم، اما با نگاه به رویکرد رهبر انقلاب به این فتنه ها، کاملاً معلوم است که از نظر ایشان، فتنه ۸۸ قابل مقایسه با دو فتنه مذکور نیست؛ اساساً بنای معظم له بر این نبوده که این دو فتنه را بزرگ نشان دهد. این یعنی اینکه فتنه ۸۸ یک فتنه خطرناک، پیچیده و بزرگی بوده که نباید هیچگاه فراموش شود.

موضوع دیگری که در سال های اخیر نقش ویژه و برجسته ای در بیانات معظم رهبری پیدا کرده و پای ثابت بسیاری از سخنرانی های ایشان بوده، موضوع مهم فضای مجازی است. نگاه ایشان به مقوله فضای مجازی را می توان در دو ساحت خلاصه کرد: ۱- حوزه حکمرانی و مدیریت فضای مجازی ۲- حوزه کاربری فضای مجازی؛

هر چند که ایشان برای حوزه کاربری و تولید محتوا اهمیت ویژه ای قائل اند اما مواضع ایشان نشان می دهد که آنچه که برای معظم له مقدم است، حوزه حکمرانی و مدیریت فضای مجازی است.

ورود مقام معظم رهبری به موضوع فضای مجازی تا اندازه ای دقیق و به روز است که بدون هر گونه تعصب باید اذعان کرد که ایشان به عنوان یک کارشناس خبره این فضا محسوب می شوند. اما تأسف اینجاست که با وجود این همه تأکید، تکرار و مطالبه گری از سوی معظم له، هنوز بسیاری از مردم عادی و خواص، فرسنگ ها با ایشان فاصله دارند.

در مورد فضای مجازی و دنیای رسانه نیز با توجه به رویکردی که از مقام معظم رهبری سراغ داریم، قطعاً در سخنرانی ها و دیدارهای آینده نیز ایشان به این مقوله مهم و حیاتی اشاره خواهند کرد؛ امیدواریم که نخبگان و مسئولین نیز آن گونه که شایسته و مورد انتظار است، به این مسأله مهم ورود پیدا کنند.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.