حدیث روز
امام علی (ع) می فرماید : هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬ خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است.

سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳ 12 ذو الحجة 1445 Tuesday, 18 June , 2024 ساعت ×
روایت تاریخ نگار انقلاب از نظامی پوتین پاره ای که گلستان را به نام خود زد/ چگونه دزد به “شاه دزد” زد؟
18 سپتامبر 2021 - 7:40
شناسه : 2526
بازدید 525
18
به مناسبت فرار رضا خان؛

غلامرضا خارکوهی در گفت و گو با خبرنگار گلستان ما، انگلیس نقش زیادی در به حکومت رسیدن رضا خان داشت و این فرد نیز پس از رسیدن به قدرت تمام مهره های نورچشمی خود در مناصب قدرت جا داد، حتی نمایندگان مجلس را در شهرستان ها توسط فرمانداران نظامی تعیین و مخفیانه وارد مجلس کرد […]

ارسال توسط : منبع : گلستان ما
پ
پ

غلامرضا خارکوهی در گفت و گو با خبرنگار گلستان ما، انگلیس نقش زیادی در به حکومت رسیدن رضا خان داشت و این فرد نیز پس از رسیدن به قدرت تمام مهره های نورچشمی خود در مناصب قدرت جا داد، حتی نمایندگان مجلس را در شهرستان ها توسط فرمانداران نظامی تعیین و مخفیانه وارد مجلس کرد که در واقع رای مردم را مخشوش و نادیده گرفت.

تاریخ نگار انقلاب اسلامی با بیان اینکه مردم پای صندوق ها می رفتند اما رای شان تاثیری نداشت، خاطرنشان کرد: همین نمایندگان دست نشانده رای به تغییر سلطنت قاجار به پهلوی دادند و رضا خان راعنوان پادشاهی دادند.

وی افزود: یکی از کارهای دیگر رضا خان این بود به تقلید از آتاتورک که رییس جمهور کودتاگر ترکیه بود دست به اسلام زدایی زد که  در این راستا چند اقدام مثل منسوخ کردن حوزه های علمیه و ممنوعیت روحانیت از پوشیدن لباس را انجام داد.

خارکوهی با اشاره به اینکه در گرگان چندین حوزه علمیه قدیمی مانند رضویه، عمادیه، شعبانیه، صالحیه، محسنیه را تبدیل به مخروبه کرد و تمام منبرها را تعطیل کرد.

تاریخ نگار انقلاب اسلامی تصریح کرد: رضا خان ثروت اندوزی بیش از حدی داشت هر کجا کارگاه تولیدی و کارخانه تولیدی مناسبی بود تصاحب می کرد یا شریک می شد، هر کجا زمین مناسبی بود اشغال می کرد برای زمانی کل استان گلستان فعلی و شمال خراسان و مازندران در ملکیت خود در آورده بود تا جایی که یکی از زن های وی هزار هکتار زمین به نامش بود در حالی که قبل از قدرت رضا خان نظامی فقیر پوتین پاره ای بود.

وی ادامه داد: رضا خان در زمان قدرت بیش از دوهزار روستا، صدها هزار زمین و املاک خوبی را به نام خود می زد هرجا ملک مناسبی می دید تصاحب می کرد و می توان وی را بزرگ ترین زمین خوار دنیا نامید.

خارکوهی بیان کرد: رضا خان تشکیلاتی به نام حسابداری خصوصی داشت که مخصوص اموال رضا خان بود در هر شهری دفتر داشت کارمندان حسابداری خصوصی نیروهای نظامی دولت بودند اما برای حسابداری رضا خان کار می کردند یک قران از سرمایه خود به کارمندان شخصی خود نمی داد.

تاریخ نگار انقلاب اسلامی اذعان کرد: در همین گرگان ۹۰ سال پیش کاخی که ساخته بزرگ، معروف و پرهزینه بوده تمام هزینه های سرسام آور با پول بودجه ملت بوده است اما سند کاخ را جزو اموال شخصی خود می دانست.

وی متذکرشد: ماموران رضا خان دختران روستا را به بیگاری برای حاکمان می بردند و برای کار به خانه ها می بردند که برای زمین های رضا خان بدون مزد کشاورزی کنند زندان های وی مخوف ترین زندان ها در کشور بود.

خارکوهی اظهار کرد: سوالی که مطرح می شود چرا تاکنون رضا خان فهرست اموال خود را افشا نکرد چرا وقتی مرد می ترسیدند تا وصیت نامه اموال وی را علنی کنند و تاکنون هم در باره هیچ اتفاقی رخ نداده است.

تاریخ نگار انقلاب اسلامی با بیان اینکه رضا خان و فرزندش جزو بزرگ ترین سرمایه داران جهان بودند که در هنگام فرار اموال زیادی را با خود بردند، گفت: رضا خان تمام زمین های خود را به محمدرضا داد و سعی داشت گنجینه های بسیاری را از کشور خارج کند که برای خروج آن ها انگلیس با آن ها مخالفت کرد و گنجینه ها را در اختیار خود در آورد.

ثبت دیدگاه

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.